İlçe merkezimizde oldukça sorun yaratan GSM şebekesinin yetersiz kalması Vatandaşlarımızın Şikayeti üzerine Belediye Başkanlığımızın girişimleri ile çözüme kavuştu. Yapılan yazışmalar ile yetersiz kalan ve bir çok bölgede hat sinyali alınamayan GSM operatörünün geçici çözüm için Trabzon Bölge müdürlüğünden ilçemize mobil bir araç gönderildi. Yapılan kurulum çalışmalarıyla Belediye Başkanlığımıza ait su deposu yanına konumlandırılan mobil araçla ilçedeki şebeke sorunu da giderilmiş oldu. 

     İlçemiz de sabit kalıcı istasyon kurulması bir süreç gerektirdiğinden şimdilik geçici mobil
araç getirdik, gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra istasyonumuz kalıcı olarak halkımıza hizmet etmeye devam edecektir. Kurulacak olan sabit baz istasyonu 8 metre yüksekliğinde bir direk dikilerek ihtiyacı karşılayacak kadar Baz İstasyonu kurulacaktır. Peki Bizleri Endişelendiren Baz İstasyonu nedir gerçekten zararlı mıdır? BTHK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)nun Resmi Sitesinde ki açıklamalar;

Baz İstasyonu Nedir?

Baz istasyonu cep telefonu ile haberleşmede elektro manyetik sinyalleri yayınlayan veya alan bir anten ile bir
radyo verici alıcısıdır. Baz istasyonları telefonla iletişimi sağlar. Her cep telefonu mutlaka bir verici ile iletişim halinde olmak zorundadır. Vericiler şimdiki teknolojik adıyla baz istasyonu olarak adlandırılır.

Baz İstasyonlarının Kanser Yapıcı Etkisi Var mıdır?

Mikrodalga, dalga boyu 0.1-100 cm – frekansı 0.3-300 gigahertz (Ghz) olan elektromanyetik dalgalardır. Cep
telefonları ile baz istasyonları arasında sistem mantığı gereği ısı ve radyasyon yaymaz. Baz istasyonları çalışma mantığı olarak ısı ve radyasyon yaymadığından mikro dalga etkisi yoktur. Bu nedenle insan sağlığı üzerinde kanıtlanan hiçbir etkisi yoktur. Dünya sağlık örgütü, TÜBİTAK raporları cep telefonu baz istasyonlarının zararsız olduğunu desteklemektedir.
Detaylı ve teknik inceleme yapmak isteyenler Elektronik haberleşme sektörünü düzenleme ve denetleme yetkini elinde bulunduran Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumunun açıklamalarını da inceleyebilirler.

Kaynak: BTHK

Haber: Alucrahaber